Czym kierować się wybierając dom spokojnej starości dla naszych bliskich? 1112

Dwoje staruszków

Artykuł powstał dzięki pomocy specjalistów z Rezydencji Seniora „Edessa” – domu opieki społecznej na miarę XXI wieku. 

W poszukiwaniu domu opieki

Kiedy poszukujemy domu opieki dla naszych bliskich zależy nam na tym aby warunki, w jakich przyjdzie im żyć były możliwie jak najlepsze. W tym tekście omówimy kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru idealnego miejsca wypoczynku i rehabilitacji.

  1. Lokalizacja. Trzeba mieć na uwadze, że dla naszych bliskich najistotniejszą sprawą jest kontakt z rodziną i nawet najbardziej luksusowe warunki bytowe nie mogą im tego zastąpić.
  2. Spokój i cisza. Nie ulega wątpliwości, że to ważna sprawa dla przeważającej części emerytów. Dobrze jest jednak zadbać o równowagę. Paradoksalnie, dla niektórych aktywniejszych osób oaza spokoju może być miejscem frustrującym. Należy koniecznie wziąć pod uwagę charakter seniora, dla którego szukamy miejsca.
  3. Udogodnienia dla osób starszych. To karygodne, ale okazuje się, że nie wszystkie domy opieki są wyposażone w windy, pochylnie, poręcze, balustrady i inne poprawiające bezpieczeństwo usprawnienia. Koniecznie weź pod uwagę te kwestie.
  4. Wykształcenie personelu. Często jako opiekunowie osób starszych zatrudniani są ludzie bez żadnych kwalifikacji lub po powierzchownych, weekendowych kursach. Warto postawić na ośrodek z profesjonalnie przeszkoloną kadrą.
  5. Odżywianie. Osoby starsze mają swoje przyzwyczajenia kulinarne i niełatwo je zmienić nawet gdy wymaga tego choroba. Sprawdź skąd pochodzą półprodukty, z których przygotowane są posiłki i upewnij się, że ośrodek spełni wszystkie wymagania dietetyczne, zachowując przy tym walory smakowe posiłków.
  6. Innowacyjność. Świat pędzi w szalonym tempie, rozwiązania w zakresie technologii oraz metod opiekuńczo-leczniczych zmieniają się jak wszystko wokół nas. Warto sprawdzić czy miejsce, które rozważasz może poszczycić się wdrażaniem nowoczesnych koncepcji.
  7. Możliwości rozwoju. Nasz senior powinien mieć warunki do uczenia się nowych umiejętności. Badania dowodzą, że zawsze możemy stworzyć nowe połączenia międzyneuronalne oraz wzmocnić istniejące. Szczególnie stymulująco działa nauka języków obcych oraz działalność artystyczna.

Trzeba przyznać, że gerontopedagogika z związku z przemianami cywilizacyjnymi przeżywa swoisty „boom” i zmienia się bardzo dynamicznie.  Podobnie jest z domami opieki. Wszystkie kwestie, o których wspomnieliśmy powinny zostać wzięte pod uwagę podczas wyboru najlepszego miejsca wypoczynku i rehabilitacji. Dzięki temu nabierzemy pewności, że jakość życia naszego seniora będzie stale utrzymywana na wysokim poziomie.  

Domy pomocy społecznej wciąż się rozwijają.

Bibliografia:

  1. Kalachea, I. Kickbusch: A global strategy for healthy ageing. „World Health” July-August 1997, s. 4-5.
  2. Richert-Kaźmierska i M. Forkiewicz, Kształcenie osób starszych w koncepcji aktywnego starzenia się,  „Studia ekonomiczne” t. 131, 2013, s. 127-139.
Poprzedni artykułNastepny artykuł