10 przedmiotów, które mają termin ważności 3746

co ma datę ważnościTermin ważności ma nie tylko żywność, kosmetyki i chemikalia. Nie spodziewałbyś się, że szczoteczka do zębów również ma datę ważności, prawda? Wraz ze specjalistami z Alei Parkowej (www.dzialki-chmielowice.pl), przeprowadziliśmy burzę mózgów i przygotowaliśmy dla Was listę domowych rzeczy, które mają termin ważności.

Co ma termin ważności?

  1. Szczotka do włosów – należy ją czyścić raz w tygodniu i wymieniać co rok. Jeżeli używasz szczotki, która ma naturalne włosie, powinieneś wymieniać ją maksymalnie do 10 miesięcy
  2. Listwa zasilająca – każda ma moc określoną terminem, powinno się ją wymieniać co dwa lata.
  3. Woda utleniona – traci ważność po dwóch miesiącach od otarcia. Odkażając ranę pół roczną buteleczką, nie ma ona żadnych właściwości. Sprawdź swoją apteczkę.
  4. Fotelik dla dziecka – po pewnym czasie traci pierwotny kształt przez co traci wartości ochronne. Dlatego zaleca się kupowanie nowych fotelików. Ich termin ważności to około 7 lat.
  5. Klapki – zwłaszcza te, w których chodzisz na basen, powinieneś wymieniać co pół roku, ponieważ są świetnym środowiskiem dla rozwoju grzybów.
  6. Przyprawy – tracą zapach i smak po sześciu miesiącach od otwarcia. Opakowanie nadal będzie pachnieć, ale prawdopodobnie nasiąknęło przyprawami.
  7. Szczoteczka do zębów – najlepiej wymieniać ją co trzy miesiące. Jeżeli chorujesz, wymień ją po chorobie, ponieważ bakterie, które na niej zostały mogą doprowadzić do kolejnego przeziębienia.
  8. Patelnia teflonowa – zaleca się wymianę co pół roku. Jeżeli wcześniej zauważysz, że teflon się zdziera, kup nową, ponieważ uszkodzona nawierzchnia może być rakotwórcza.
  9. Poduszki – powinno się je wymieniać maksymalnie co trzy lata, po tym czasie stają się siedliskiem kurzu i roztoczy. Przyczyniają się do bólu pleców i karku. Zły sen może być spowodowany wieloletnią poduszką.
  10. Dziecięcy smoczek – zaleca się wymianę smoczka od 2 do 5 tygodnia użytkowania.

Pilnując terminu ważności swoich rzeczy, będziesz niczym perfekcyjna Pani domu, ale to nie wszystko, ponieważ kilka tych zmian może poprawić Twój stan zdrowia, a także samopoczucie.
Zapraszamy do przeczytania poprzedniego artykułu.

Poprzedni artykułNastepny artykuł