Jak wycenić działkę budowlaną 5384

piękne pole lub działka i zachmurzone niebo

Artykuł został przygotowany wraz ze specjalistami www.dzialki-chmielowice.pl/.

Wiedza o tym, ile potencjalnie  powinna kosztować działka  jest niezbędna, aby uniknąć przejęcia ziemi, która nie jest opłacalna finansowo, Zrozumienie sposobu obliczania wartości działki jest ważne zarówno dla kupujących, jak i dostawców – żadna ze stron nie powinna zostać oszukana. Wyjaśnimy w prosty sposób jak się do tego zabrać.

Działka budowlana jest warta tyle ile jest warty dom, który można na niej zbudować. Jeśli teren został sprzedany jako działka budowlana, powinien już wpisywać się plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli tak nie jest, ważne, aby skontaktować się z dostawcą i dowiedzieć się, dlaczego nie zostało to załatwione.

Obliczanie wartości działki

Ci, którzy wiedzą, mają tendencję do „trzeciej, trzeciej, trzeciej” zasady, dzięki której wartość gruntu, kosztów budowy i marży zysku stanowią wartość końcową domu. Prosta formuła to:

Wartość gruntów (A) + koszt budowy (B) x 20/30% marża (20/30% x A + B) = wartość końcowa.

Stosunkowo proste jest ustalenie kosztów budowy przy użyciu kalkulatora kosztów budowy i renowacji budynku. Wiele takich kalkulatorów znajdziesz w internecie.

Inne czynniki, które wpływają na wartość

Choć powyższa formuła to świetny sposób sprawdzania wartości, warto wziąć pod uwagę inne czynniki, które mogą potencjalnie zmniejszyć wartość (lub dodać do kosztów budowy):

Topografia:

Nachylona działka wymaga dodatkowych prac projektowych, a może nawet gruntownych ingerencji w ziemię. Pamiętaj o dodaniu związanych z tym kosztów przy opracowywaniu kosztu budowy.

Uzbrojenie:

Jeśli działka budowlana nie ma już połączenia z wodą, gazem i energią elektryczną (lub połączenia w pobliżu), musisz wziąć pod uwagę koszty doprowadzenia ich do miejsca. Jeśli jest to możliwe, oszacuj związane z tym koszty. Mogą być bardzo wysokie.

Rzut okiem w przyszłość

Mogą istnieć dokumenty prawne, które ograniczają rozwój danej dzielnicy – nawet jeśli wydano pozwolenie na budowę domu. Zawsze sprawdź zanim zdecydujesz się na jakąś konkretną działkę.

Sąsiadujące wydatki:

Jeśli wartość działki opiera się na tym, że jest odosobniona i nieopatrzona, możesz być pewny, że ​​prawdopodobnie nie zmieni się to w przyszłości. Nic nie można zrobić, aby ochronić się przed rozwojem w odległej przyszłości, ale sprawdź, czy nie ma obecnie planów rozwoju sąsiedniego terenu, a jeśli tak, sprawdź, jaki będzie to mieć wpływ na Twój własny projekt.

Podsumowując, wycena działki wymaga dużo zachodu. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Dlatego zawsze warto szukać uzbrojonych  działek budowlanych o pewnej przyszłości.

 

Poprzedni artykułNastepny artykuł