Pierwsza wizyta u dentysty 2686

dentysta Opole

Mówi się, że strach ma wielkie oczy. Cóż, sporo w tym prawdy. Zwykle wyolbrzymiamy nasze lęki. Dotyczy to m.in. wizyty u dentysty. Zwłaszcza ta pierwsza ma istotne znaczenie. Później często rzutuje ona na kolejne spotkania ze stomatologiem.

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty

Pierwszy raz do dentysty powinno się pójść z dzieckiem między 14 a 24 miesiącem życia. Wtedy specjalista stwierdza, czy wszystko przebiega prawidłowa. Następnie – jeśli dziecko prawidłowo się rozwija – należy chodzić z pociechą co pół roku na kontrolę. Czemu tak często. Bo zęby mleczne mają to do siebie, że zmiany zachodzą w nich w sposób bardzo dynamiczny.

Jeśli z jakichś powodów się tak nie zrobiło, wtedy trzeba to uczynić z 3-letnim dzieckiem. Dlaczego akurat wtedy? Ponieważ malec ma już wszystkie zęby mleczne. Można również ustalić, czy położenie żuchwy wobec szczęki jest prawidłowe – stwierdza dentysta z Opola (http://stomatologdentystaopole.pl/).

Pamiętajmy o profilaktyce

Warto pamiętać o profilaktyce już we wczesnym okresie rozwoju dziecka. Dzięki temu można potem uniknąć wielu nieprzyjemnych schorzeń w obrębie jamy ustnej. Popularnymi zabiegami profilaktycznymi są m.in. lakowanie i fluoryzacja.

Bardzo skuteczny jest także ozon. Ozonowanie jest ciekawą alternatywą wobec borowania – zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jak wiemy, borowanie nie zawsze jest przyjemne, poza tym jest to hałaśliwa czynność. Użycie ozonu przebiega w sposób znacznie łagodniejszy. A przede wszystkim zabieg jest niezwykle skuteczny. Ozon zabija 99,9% bakterii. Giną więc prawie wszystkie.

Lęk przed dentystą

Nawet nie musimy mieć specjalnie złych wspomnień wyniesionych z gabinetu stomatologa, aby czuć pewien lęk. Wynikać to może na przykład z zasłyszanych historii. Poza tym wizyta u dentysty nie jest najbardziej komfortowym doświadczeniem, nie ma się co oszukiwać. Siedzimy z otwartymi ustami, a obcy człowiek zagląda nam do jamy ustnej, aby wykonywać w jej obrębie różne czynności… Czujemy się nieco bezradni. W skrajnych przypadkach za nic nie pójdziemy do gabinetu stomatologicznego. Mówi się wtedy o dentofobii – czyli panicznym lęku przed dentystą.

W każdym razie trzeba regularnie odwiedzać stomatologa. Bo nawet na pozór niegroźne dolegliwości zębów mogą się w przyszłości stać bolesną i trudną do uleczenie chorobą.

Poprzedni artykułNastepny artykuł