Domy seniora w Polsce 857

dom opieki

Domy seniora to w Polsce stosunkowo nowe instytucje. Dla wielu osób oddanie bliskiej osoby pod opiekę osób trzecich wydaje się nieetyczne i pozbawione jakiegokolwiek współczucia. Tymczasem dla wielu osób osób starszych dom seniora jest jedyną szansą na otrzymanie należytej opieki.

Opieka medyczna w domach seniora

Każdy dom seniora, nieważne czy publiczny, czy prywatny, oferuje szeroki zakres opieki medycznej. W domu opieki pracują wykwalifikowane pielęgniarki i lekarze pierwszego kontaktu, którzy w razie konieczności skierują rezydenta do specjalisty. Oprócz tego osoba starsza lub chora, przebywająca w domu seniora, może wciąż korzystać z pomocy lekarza prowadzącego. Dom opieki nie zmienia również podawanych leków – ewentualnie rozszerza je o leki i suplementy diety sezonowe, na przykład te zwiększające odporność.

Jak zauważają eksperci z domu opieki (http://edessa.pl/) –  w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia rezydent może być natychmiastowo skierowany do szpitala i przebadany przez specjalistów. Ponadto osoby starsze mogą w tego typu ośrodkach korzystać z rehabilitacji. Rehabilitacje są dodatkowo opłacane lub wpisane w pakiet usług, w zależności od specyfiki ośrodka.

Dom seniora a prawa człowieka

Wiele osób obawia się tego, jak obsługa domu seniora będzie traktować bliską im osobę. Nie ulega jednak wątpliwości, że w przeważającej liczbie domów opieki pracują pielęgniarki i opiekunowie, którzy traktują rezydentów z pełnym szacunkiem i cierpliwością. We wszystkich placówkach tego typu przestrzegane są prawa człowieka, a pracownicy dokładają wszelkich starań, by osoby starsze czuły się komfortowo i jak w rodzinnym domu.

Warto poza tym wiedzieć, że w domach seniora organizowane są specjalne zajęcia aktywizujące, które mają zmuszać osoby starsze do aktywności i kontaktów z innymi. Ponadto z okazji świąt i różnych wydarzeń okolicznościowych do domów opieki zapraszani są uczniowie pobliskich szkół. Dzięki temu rezydenci mają zapewnioną nie tylko opiekę na najwyższym poziomie, ale również kontakty towarzyskie z osobami z ośrodka i spoza niego. Osobę starszą stale może też odwiedzać rodzina.

Poprzedni artykułNastepny artykuł