Przeznaczenie – czy to ono kieruje naszym życiem? 1847

przeznaczenie człowieka

Mogłoby się wydawać, że wszystkie wybory i decyzje są wynikiem świadomej decyzji. Wiele osób uważa jednak, że ludzkim losem rządzi przeznaczenie. Mówi się, że przebieg naszego życia jest z góry zaplanowany. Przeznaczenie człowieka to nie tylko sukcesy i szczęście. To również porażki i nieszczęścia. Zwykle to w trudnych chwilach zastanawiamy się, dlaczego akurat tak wygląda nasze życie. Nierzadko wygląda ono, jak kiepski spektakl. Po czasie okazuje się jednak, że niepowodzenia wyszły nam na dobre.

Czym jest przeznaczenie?

Przeznaczenie można porównać do planu. To zupełnie tak, jakby to wyższa siła kierowała naszym życiem. Wiele osób tłumaczy sobie w ten sposób irracjonalne decyzje, czy też zachowania. Miesiąc przed ślubem zostawił Cię narzeczony? Wtedy wydaje Ci się, że jest to koniec świata, jednak po pewnym czasie poznajesz mężczyznę swojego życia. W takich sytuacjach wydaje nam się, że mamy do czynienia z przeznaczeniem. Gdyby zdarzenia poukładały się w inny sposób, to najprawdopodobniej nie bylibyśmy teraz tu, gdzie jesteśmy. Musimy wierzyć w to, że każda sytuacja jest celowa i ma swój sens. Niepowodzenie jest wyłącznie początkiem nowej, być może lepszej drogi.

Przeznaczenie, a wolna wola

Religia chrześcijańska wyklucza istnienie przeznaczenia. Wolna wola to jeden z największych darów, jakie otrzymała człowiek od Boga. Wynika z tego, że to wyłącznie od nas zależy, jak potoczy się nasze życie. To my decydujemy o tym, jaką ścieżkę życiowym obierzemy. Sukces jest wynikiem naszej ciężkiej pracy, a porażka to konsekwencja błędów. Człowiek jest istotą rozumną, która posiada wolną wolę. Wiara w przeznaczenie kłóci się z tym poglądem. Nie możemy zrzucać odpowiedzialności za nasze decyzję na kogoś innego. Jeśli celowo wyrządzamy komuś krzywdę, czy też postępujemy niezgodnie z przykazaniami, to nie jest przeznaczenia, a jedynie nasza niedoskonałość. Praca nad sobą może przynieść oczekiwane efekty. Nie możemy oczekiwać na to, że nasze życie samo zmieni się na lepsze, bo najprawdopodobniej nic takiego się nie stanie.

Poprzedni artykułNastepny artykuł